Jet Pulse Torbalı Filtre Sistemleri

Jet Pulse Torbalı Filtre Sistemleri Nedir?

Jet pulse filtre sistemleri, seramik sanayi, metal, demir-çelik, gıda, otomotiv, döküm, çimento, maden, ahşap, savunma sanayi gibi alanlarda üretimden çıkan toz ve partiküllerin bir kapalı sistem içerisinde tutulmasına yarayan filtre sistemleridir. Bu sistemlerin en temel amacı, işletmelerden çıkan tozun doğaya karışarak çevreye zarar vermemesini sağlamaktır. Bunun yanında atık olarak sistem içerisinde tutulan ve daha sonra toplanan hammaddeler geri dönüşüm ile işletmeye ve ekonomiye fayda sağlamaktadır. Jet pulse filtre sistemlerinin çalışma prensibi detaylı şekilde ele alınmaktadır.

Jet Pulse Filtre Sistemi Çalışma Prensibi

Jet pulse filtre veya jet torbalı filtre olarak da sistemler, kendi kendini temizleyen bir filtreleme sistemidir. Bu sistemler, basınçlı hava patlaçlarıyla filtre ortamının yüzeyindeki partikül maddeleri ve tozu giderir. Bu sistemler, fabrikalar, tesisler, depolar ve diğer endüstriyel veya ticari ortamlar dahil olmak üzere işyerlerinde, işyeri hava kalitesi güvenlik gereksinimlerini karşılamak ve emisyonlar için yasal gerekliliklere uymak için yaygın olarak kullanılan hava kirliliği kontrol ekipmanı türüdür.

Tekno Taahhüt olarak endüstriyel işletmeler için çeşitli jet pulse torbalı filtre sistemleri ve ekipmanlarını tasarlayıp üretmekteyiz. Jet pulse filtre toz toplama sistemleri hareketli parça içermez, bu sayede çalışma ortamına veya atmosfere girebilecek potansiyel olarak zararlı partikül maddeleri etkili bir şekilde toplayarak ve uzaklaştırarak güvenilir bir proses sunar. Bu sistemler, kullanım kolaylığı, düşük enerji kullanımı ve minimum bakım gereksinimlerinden dolayı yaygın olarak tercih edilmektedir.

Filtre sistemlerinde toz, filtre torbasının dış yüzeyinde toplanır ve burada bir katman oluşturur. Toz katmanı uygun kalınlıktayken zamana bağlı olarak veya basınç düşüşüne bağlı olarak, bir kontrolör vasıtasıyla filtre torbalarının içine basınçlı hava darbesi vurur ve filtreden arınmış tozun yerçekimi yoluyla çıkarılmak üzere hazneye düşmesi sağlanır. Basınçlı hava darbesinin mekaniği ve bununla bağlantılı olarak bir venturi nozulundan hava çekilmesi, filtre torbaları üzerinde bir şok dalgası ve dalgalanma etkisi yaratarak, toz parçacıklarını filtre torbasından uzaklaştırmayı sağlar.

Jet Pulse Filtre Sistemi Özellikleri

 • Zımpara ve kalibre makine tozları için ideal çözüm.
 • 6.000 – 72.000 m3/h arası kapasite.
 • Jet pulse filtre sistemlerinin tamamı cıvatalı montaj şeklinde şase üzerine oturtulmuş rijid sistemdir.
 • Elektronik pulse zamanlayıcı devre.
 • Basınçlı hava ile temizleme sayesinde yüksek verim ve uzun torba ömrü.
 • Tamamı modül parçalardan oluşmuş cıvatalı sistem.
 • Tek filtrede istendiği kadar kapasite arttırabilme imkânı, ister filtre boyuna, ister filtre yüksekliğine.
 • Her modülde patlama kapağı sıkışan gazın patlaması durumunda sistemi korur.
 • Her modülde standart olan yangın söndürme sistemi, isteğe bağlı olarak manuel veya otomatik olarak yapılır.
 • Kullanılan torbalar da statik elektrik topraklama kabloludur. Yüksek hızdaki havanın yarattığı statik elektrik bu şekilde tahliye edilerek, yangın riski azaltılmış olur.
 • Filtre tellerinin tamamı jet pulse filtre sistemleri için özel olarak üretilmiş elektro galvaniz kaplamalıdır.
 • Tel üst kapağı huni şeklinde imal edildiğinden, üflenen basınçlı temizleme havasının torba boyunca homojen şekilde dağılmasını sağlar.
 • Tel alt kapağı preste içe doğru sıvanarak, torba takma esnasında torbaya zarar vermesi engellenmiştir.
 • Torba kafes telleri jet pulse torbalı filtre sistemine özel olarak yapılmış olup, birbirine geçme kenetlidir.
 • Deformasyon olma durumunda sadece deforme olan parça değişir.
 • Torba aralıkları tozlu havanın filtre yüzeyinin tamamını taraması ve temizleme anında tozun rahatça dökülmesi için geniş bırakılmıştır.
 • Tozlu havanın girişi haznesi hızın düşürülmesi için geniş tutulmuştur. Bu sayede torbaya verecek büyük partiküllerin çökmesi sağlanmıştır. Şev açısı 60 derece yapılmıştır. Hazne duvarında birikinti olmadan toz helezon konveyöre rahatça dökülür.

Jet Pulse Filtre Sistemi Fiyatları

Jet pulse filtre sistemlerinin fiyatının belirlenmesinde birçok parametre etkendir. Sektör, işletme şartları, filtre sisteminin üretim tesisine olan uzaklığı, hammaddenin sıcaklık ve kimyasal özellikleri gibi değişkenler göz önünde bulundurulduğunda işletmelere özel olarak fiyatlandırma yapılır. Filtre sistemlerinde 1986 yılından beri kurumsal firmalara hizmet veren uzman ekibimizle görüşerek, profesyonel yardım alabilirsiniz.