Toz Toplama Sistemleri

Toz Toplama Sistemleri Nedir?

Toz toplama sistemleri, ahşap, demir-çelik ve plastik parçaların işlenmesinde meydana gelen toz, partikül, talaş vb. artıkların doğaya salınmamasını sağlamak, kaliteli üretim, işçi sağlığını korumak ve bu atıkları çevreye atmamak, çevre sağlığını korumak için toplanmasını sağlayan sistemlerdir. Toz toplama sistemleri, bütün endüstriyel fabrikalarda ve işletmelerde kullanılması gereken sistemlerdir. İşlenen hammaddelerden çıkan toz ve partiküllerin doğaya karışmaması önem arz etmektedir. Başlıca sektörlere bakıldığında gıda, ilaç, plastik, ambalaj, metal işleme, seramik, lastik, temizlik kağıdı ve kağıt imalatları, çimento ve demir-çelik üretimi yapan işletmeler başta yer almaktadır.

Toz Toplama Sistemleri Hesabı

Toz toplama sistemleri hesabı yapılırken çeşitli parametreler kullanılır. Sektöre, hammaddeye, filtre sisteminin tesislere olan uzaklığı, sıcaklık ve kimyasal değerler gibi birçok parametre mevcuttur. Dolayısıyla toz toplama sistemleri imalatı için bizlerle iletişime geçerek uzman desteği almanız yararınıza olacaktır.

Toz Toplama Sistemleri Çalışma Prensibi

Endüstriyel ortamdaki gazlar ve tozlar filtrenin emiş borusundan yüksek bir basınç ile bunkere girer. Bunkere giren tozlar, burada bir reflektör ile aşağıya doğru gönderilir. Tozların hızı yavaşladıktan sonra ağır partiküller filtre torbalarına gitmeden dibe çöker. Hafif tozlar ve kirli hava ise esas filtreleme için filtre torbalarının dış yüzeylerinde kalır. Toz toplama torbaları, elektronik timer ile kontrol edilen ve 6-7 bar basınçlı patlaç valfler vasıtasıyla silkelenmektedir. Filtrelerden geçen temiz hava ise fan yardımı ile dışarı aktarılır. Yüksek basınç, filtre torbalarında tutulan toz, partikül vb. parçacıkların filtrenin alt kısmında yer alan bunkere düşmesini sağlar. Bu sayede bunkerde toplanan malzemelerin kullanılabilecek olanları kullanılır, kullanılamayanlar atık olarak toplanır.

Toz Toplama Sistemleri Neden Kullanılır?

Toz toplama sistemlerinin kullanım amacı, toz ve partiküllerinin doğaya salınmasını önlemek ve daha temiz bir çevre sunmaktır. Bu sistemler vasıtasıyla işletmelerde çıkan tozlar bir kapalı sistem içerisinde filtre torbaları yardımıyla tutulur ve tozlar biriktirilir. Ayrıca geri dönüşüm açısından da önem kazanan bu sistemler ile atık olarak sisteme gelen hammaddeler geri dönüştürülerek ekonomiye ve işletmelere katkı sağlar. Filtre sistemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizden uzman yardımı alabilirsiniz.